Metalokeramická korunka

Při rozsáhlém poškození korunkové části zubu, kdy nejsme schopni garantovat trvanlivost výplně nebo by výplň nebyla dostatečně funkční, přichází na řadu korunková náhrada. Lze ji použít jak na živý, tak i na „mrtvý“ zub. Představme si ji jako čepičku, která hermeticky dosedá na pahýl zubu a je v ústech dlouhodobě fixována cementem. Korunka je většinou zhotovena ve spolupráci s laboratoří, a proto její výroba vyžaduje více návštěv. Životnost korunky nezávisí pouze na zvoleném materiálu, ale je do značné míry ovlivněna i spoluprací pacienta (správná hygiena, pravidelné kontroly) a stavem pahýlu před cementací. Korunkových náhrad je několik typů, lišících se svými estetickými vlastnostmi.

Metalokeramická korunka je vysoce estetická korunka použitelná v celém rozsahu dutiny ústní. Jediným omezením je diagnostikovaný bruxismus (skřípání zubů) u pacienta. Korunku tvoří kovový základ pokrytý v celém rozsahu keramickým materiálem. Technika vrstvení keramiky umožňuje důkladné probarvení detailů a vysokou autentičnost. Keramický materiál je barevně stabilní. Drobným nedostatkem je šedavý lem v krčkové oblasti způsobený kovovým pláštěm korunky. Dnes je tato korunka považována za standart.

Cena zahrnuje:

  • aplikace anestezie v případě živého zubu
  • broušení zubu tzv. schůdkovou preparací pro jasný okraj protetické práce (snížení rizika vzniku kazu kolem korunky, snížení dráždění měkkých tkání v okolí zubu)
  • zavedení retrakčního vlákna (oddálí krčkovou dáseň, zvýrazní okraj práce pro laboranta)
  • otisk situace v ústech pacienta silikonovou otiskovací hmotou, otisk protiskusu alginátovou otiskovací hmotou, registrace mezičelistních vztahů
  • individuelní výběr barvy
  • práce laboratoře (modelace, materiál)
  • při druhé návštěvě cementace skloionomerním cementem, doartikulace, nácvik hygieny