Při rozsáhlém poškození korunkové části zubu, kdy nejsme schopni garantovat trvanlivost výplně nebo by výplň nebyla dostatečně funkční, přichází na řadu korunková náhrada. Lze ji použít jak na živý, tak i na „mrtvý“ zub. Představme si ji jako čepičku, která hermeticky dosedá na pahýl zubu a je v ústech dlouhodobě fixována cementem. Korunka je většinou zhotovena ve spolupráci s laboratoří, a proto její výroba vyžaduje více návštěv. Životnost korunky nezávisí pouze na zvoleném materiálu, ale je do značné míry ovlivněna i spoluprací pacienta (správná hygiena, pravidelné kontroly) a stavem pahýlu před cementací. Korunkových náhrad je několik typů, lišících se svými estetickými vlastnostmi.
Metalokeramická korunka je vysoce estetická korunka použitelná v celém rozsahu dutiny ústní. Jediným omezením je diagnostikovaný bruxismus (skřípání zubů) u pacienta. Korunku tvoří kovový základ pokrytý v celém rozsahu keramickým materiálem. Technika vrstvení keramiky umožňuje důkladné probarvení detailů a vysokou autentičnost. Keramický materiál je barevně stabilní. Drobným nedostatkem je šedavý lem v krčkové oblasti způsobený kovovým pláštěm korunky. Dnes je tato korunka považována za standart.
Cena zahrnuje:
- aplikace anestezie v případě živého zubu
- broušení zubu tzv. schůdkovou preparací pro jasný okraj protetické práce (snížení rizika vzniku kazu kolem korunky, snížení dráždění měkkých tkání v okolí zubu)
- zavedení retrakčního vlákna (oddálí krčkovou dáseň, zvýrazní okraj práce pro laboranta)
- otisk situace v ústech pacienta silikonovou otiskovací hmotou, otisk protiskusu alginátovou otiskovací hmotou, registrace mezičelistních vztahů
- individuelní výběr barvy
- práce laboratoře (modelace, materiál)
- při druhé návštěvě cementace skloionomerním cementem, doartikulace, nácvik hygieny