Celokovová korunka

Při rozsáhlém poškození korunkové části zubu, kdy nejsme schopni garantovat trvanlivost výplně nebo by výplň nebyla dostatečně funkční, přichází na řadu korunková náhrada. Lze ji použít jak na živý, tak i na „mrtvý“ zub. Představme si ji jako čepičku, která hermeticky dosedá na pahýl zubu a je v ústech dlouhodobě fixována cementem. Korunka je většinou zhotovena ve spolupráci s laboratoří, a proto její výroba vyžaduje více návštěv. Životnost korunky nezávisí pouze na zvoleném materiálu, ale je do značné míry ovlivněna i spoluprací pacienta (správná hygiena, pravidelné kontroly) a stavem pahýlu před cementací. Korunkových náhrad je několik typů, lišících se svými estetickými vlastnostmi.

Celokovová korunka je jak název napovídá zhotovená celá z leštěného kovu (zlaté, chrom-niklové slitiny). Její hlavní využití je v zadním, „neviditelném úseku“ dutiny ústní, kde estetika ustupuje funkčnosti. Uplatnění nachází v případech vysokého zatížení a nedostatku prostoru pro korunku.

Cena zahrnuje:

  • aplikace anestezie v případě živého zubu
  • broušení zubu tzv. schůdkovou preparací pro jasný okraj protetické práce (snížení rizika vzniku kazu kolem korunky, snížení dráždění měkkých tkání v okolí zubu)
  • zavedení retrakčního vlákna (oddálí krčkovou dáseň, zvýrazní okraj práce pro laboranta)
  • otisk situace v ústech pacienta silikonovou otiskovací hmotou, otisk protiskusu alginátovou otiskovací hmotou, registrace mezičelistních vztahů
  • práce laboratoře (modelace, materiál)
  • při druhé návštěvě cementace zinkoxidfosfátovým cementem, doartikulace, nácvik hygieny