Při rozsáhlém poškození korunkové části zubu, kdy nejsme schopni garantovat trvanlivost výplně nebo by výplň nebyla dostatečně funkční, přichází na řadu korunková náhrada. Lze ji použít jak na živý, tak i na „mrtvý“ zub. Představme si ji jako čepičku, která hermeticky dosedá na pahýl zubu a je v ústech dlouhodobě fixována cementem. Korunka je většinou zhotovena ve spolupráci s laboratoří, a proto její výroba vyžaduje více návštěv. Životnost korunky nezávisí pouze na zvoleném materiálu, ale je do značné míry ovlivněna i spoluprací pacienta (správná hygiena, pravidelné kontroly) a stavem pahýlu před cementací. Korunkových náhrad je několik typů, lišících se svými estetickými vlastnostmi.
Celokovová korunka je jak název napovídá zhotovená celá z leštěného kovu (zlaté, chrom-niklové slitiny). Její hlavní využití je v zadním, „neviditelném úseku“ dutiny ústní, kde estetika ustupuje funkčnosti. Uplatnění nachází v případech vysokého zatížení a nedostatku prostoru pro korunku.
Cena zahrnuje:
- aplikace anestezie v případě živého zubu
- broušení zubu tzv. schůdkovou preparací pro jasný okraj protetické práce (snížení rizika vzniku kazu kolem korunky, snížení dráždění měkkých tkání v okolí zubu)
- zavedení retrakčního vlákna (oddálí krčkovou dáseň, zvýrazní okraj práce pro laboranta)
- otisk situace v ústech pacienta silikonovou otiskovací hmotou, otisk protiskusu alginátovou otiskovací hmotou, registrace mezičelistních vztahů
- práce laboratoře (modelace, materiál)
- při druhé návštěvě cementace zinkoxidfosfátovým cementem, doartikulace, nácvik hygieny