Celokeramická korunka

Při rozsáhlém poškození korunkové části zubu, kdy nejsme schopni garantovat trvanlivost výplně nebo by výplň nebyla dostatečně funkční, přichází na řadu korunková náhrada. Lze ji použít jak na živý, tak i na „mrtvý“ zub. Představme si ji jako čepičku, která hermeticky dosedá na pahýl zubu a je v ústech dlouhodobě fixována cementem. Korunka je většinou zhotovena ve spolupráci s laboratoří, a proto její výroba vyžaduje více návštěv. Životnost korunky nezávisí pouze na zvoleném materiálu, ale je do značné míry ovlivněna i spoluprací pacienta (správná hygiena, pravidelné kontroly) a stavem pahýlu před cementací. Korunkových náhrad je několik typů, lišících se svými estetickými vlastnostmi.

Celokeramické náhrady se v době vysokých estetických požadavků dostávají do popředí pro svůj nejpřirozenější vzhled. Světelná propustnost a mechanická odolnost je velmi podobná vlastním zubním tkáním. Dle individuelní situace v ústech pacienta je korunka buď vyfrézována z jednoho bloku keramiky a dobarvena fixačním cementem (disilikát, CAD/CAM), nebo je na keramický základ navrstvena barvu určující keramická vrstva (zirkonoxid). Celokeramická korunka je esteticky nedocenitelnou náhradou předních zubů. Současně je možností léčby u pacientů s alergií na kovy.

Cena zahrnuje:

  • aplikace anestezie v případě živého zubu
  • broušení zubu tzv. schůdkovou preparací pro jasný okraj protetické práce (snížení rizika vzniku kazu kolem korunky, snížení dráždění měkkých tkání v okolí zubu)
  • zavedení retrakčního vlákna (oddálí krčkovou dáseň, zvýrazní okraj práce pro laboranta)
  • otisk situace v ústech pacienta silikonovou otiskovací hmotou, otisk protiskusu alginátovou otiskovací hmotou, registrace mezičelistních vztahů
  • individuelní výběr barvy, fotografická dokumentace
  • práce laboratoře (modelace, materiál)
  • při druhé návštěvě cementace adhezivním cementem, doartikulace, nácvik hygieny